morellifernando79 morellifernando79
  • 05-11-2022
  • Mathematics
contestada

Hello, I need help with this math exercise.

John buys 7 apples and 4 pears for $7.25. At the same prices, Hayley buys 5 apples and 9 pears for $10.40. What is the price of one pear? Use Cramer’s Rule to solve.

Respuesta :

Otras preguntas

How do you write I am 10 years old in japenese ( hiragana )
[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
Does a scalene always have to have unequal sides?
Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both
Does a scalene always have to have unequal sides?
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
which geographic feature most aided england during the industrial revolution?