beccac0812 beccac0812
  • 05-11-2022
  • Mathematics
contestada

At the toaster company, the weekly cost to run the factory is $1400 and the cost of producing each toaster is an additional $4 per toaster. Find a function rule representing the weekly cost in dollars, f(x), of producing x toasters. ​

Respuesta :

Otras preguntas

If you use pyrotechnic visual distress signals, how many unexpired vdss must you carry on board your vessel?.
What is the equivalent to 1 tablespoon?
Answer the folllowing sections on transversals
which statement is true
PLEASE HELP ASAP!! The invention and use of the microscope showed scientists that germs could cause illness. Although there had been various understandings befo
what's the square root of 2​
please help me grades are do today
A bakery sold a total of 300 cupcakes in a day, and 57 of them were mocha flavored. What percentage of cupcakes sold that day were mocha flavored?
As dictator of the commonwealth, oliver cromwell took the unpopular action of a)enforcing strict puritan rules b)giving more power to parliament c) relaxing res
Your friend is telling you about his favorite Venezuelan restaurant. Complete the paragraph by filling in the blanks with the appropriate words from the word ba