Sharotto24
Sharotto24 Sharotto24
  • 01-12-2022
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce container of yogurt is on sale for $1.12. What is the cost of 1 ounce of yogurt?

Respuesta :

Otras preguntas

Cyclist A leaves point X at 12 noon and travels at constant velocity in a straight path. Cyclist B leaves point X at 2 p.m. travels the same path at constant ve
Gwen has a photo she'd like to display in her speech, but she forgot to digitize it. She only has a hard copy, and she doesn't have time to scan it before her s
When Prize Pet Grooming offers pet owners who recommend the business to a friend $10 off their next grooming bill, it is a program designed primarily to:_______
Which is not a condition for Hardy–Weinberg equilibrium? A) Absence of gene flow B) Absence of differential survival among genotypes C) Random mating of indi
In another process in which 235 92U undergoes neutron bombardment, the following reaction occurs: 235 92U+10n→AZSr+143 54Xe+310n Enter the isotope symbol for t
Anabelle, a psychodynamic psychotherapist, intends to implement the free association method on Rosaline. According to this method, Rosaline is expected to:_____
-3q is greater than or equal to 91.5 solve the inequality
What was the main reason why Alfred Wegener’s theory about the movement of the continents was dismissed in 1912? Question 5 options: He didn’t know about plat
1 How did African Americans support the war effort?
A line passes through the points (4, 19) and (9,24). Write a linear function in the form y= mx + b for this line.