223985 223985
  • 02-01-2023
  • Mathematics
contestada

At a​ supermarket, a​ 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs​ $1.56. A​ 14-ounce bottle costs​ $3.36. A​ 20-ounce bottle costs​ $5.60. What unit prices do you need to know to find the best​ buy? What is the best ​ buy?

Respuesta :

Otras preguntas

what is 292/410 in its lowest terms?
How many grams of lithium are in a 1320 [mAh] cell phone battery? Note that [mAh] is a unit of charge.
Solve for tye given variable: b = fjn for ff=______​
Is -0.2929292929 a rational kr Irrational number?
How long will it take to double a capital attracting interest at 6% com- pounded daily?
what is gods promise about the rainbow and also are you a christin
tapeworms and lice are examples of
10. Acme Car rental charges $4 a day plus $0.15 per mile,whereas Interstate rental agency charges $20 a day and$0.05 per mile. How many miles must be driven tom
First Read: Comprehension Identify the choice that best answers the question. Which of the following is the feeling most often expressed by the poets quoted in
Mr. Diaz continued working with his company and was insured under his employers group plan until he reached age 68. He has heard that there is a premium penalt