223985 223985
  • 02-01-2023
  • Mathematics
contestada

At a​ supermarket, a​ 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs​ $1.56. A​ 14-ounce bottle costs​ $3.36. A​ 20-ounce bottle costs​ $5.60. What unit prices do you need to know to find the best ​ buy? What is the best ​ buy?

Respuesta :

Otras preguntas

Who knows the Answer for all of these
What is (6x4 - 7x3 - 153x2 + 175x + 75) divided by (x + 5)?
At a particular school 50% of children travel by bus. if this represents 750 students , how many children attend the school?
Any interpretation that can be defended with evidence from the text is a valid topic for a critical essay. True False
Which best explains how El nino affects the jet stream
In one 8- hour day, Bella's Ice Cream Shop sold 72 cones of ice cream. In one hour, they sold 9 cones of ice cream. Is the total number of cones sold in one hou
The gas usually filled in the electric bulb is? 1.nitrogen 2.hydrogen 3.carbon dioxide 4.oxygen
En el cine yo me sente en una_____muy comoda
can you help me on number 4
Att 6 a.m. the temperature was -5 degrees celscius. In the afternoon, the temperature was 10 degrees celscius. What was the change of temperature during the day