Pro wants to buy two thousand units of share P and share Q in total while keeping the cost to the minimum. Each share P costs $3 and each share Q costs $8.50. As per strategy, Pro must buy at least 150 units of each share, and number of Share P must be at least twice the number of Share Q.
Using Liner Regression (Working on Excel)