lissssssssssss5048 lissssssssssss5048
  • 02-01-2024
  • Mathematics
contestada

For problem 5-6, find the unit rate: 56 ounces for every 2 cans, $5.15 per 5-pound bag.
a. 28 ounces per can
b. 30 ounces per can
c. $2.58 per pound
d. $1.03 per pound

Respuesta :

Otras preguntas

How did World War I assist the women's suffrage movement in the United States?
Based on these descriptions, what inference can be made about the difference between west egg and east egg?
MATH HELP PLEASE? Find the mode of the following data set. A.) 2 B.) 5 and 6 C.) 62
if y=x-6 were changed to y=x+8 how would the graph of the new function compare with the first one
find the volume of the cylinder in terms of pi. a: 287 pi in^3 b: 275 pi in^2 c: 275 pi in^3 d: 287 pi in^2
Jack drank several cups of strong, black coffee when he stayed up late to study for a midterm exam. when jack's roommate came home, he made a few joking remarks
What is log (x) times 3x-1?
Deep breathing is an example of an relaxation technique. TRUE OR FALSE
qual é o valor da expressão? 1/2 + 5,5 ______ √ 9
3x-y-3z if x=-2, y=1 and z=-2