Kaylavaughn3153 Kaylavaughn3153
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Which equation represents the following word problem? A school sells pencils to students for 25 cents each. If a student has $9, how many pencils can the student buy?

a. (.25)p=9
b. p/.25 =9
c. p+.25=9
d. p-.25=9

Respuesta :

Otras preguntas

who was arguably most influential in the unification of Germany
Write an equation to solve this problem: 5/9 of 100? Thanks!
How is a tendon different from a ligament? A. A tendon joins a bone to a bone; a ligament joins a muscle to a bone. B. A tendon joins a muscle to a bone; a l
Why do u think each letter in a polygon's name can be used only once
Which of the following quotes reveals that the experience shown in the image was probably rare after the Civil War? "My husband rents a little piece of land an
WHich is shorter 3/4 of a minute or 2/4 of an hour
Johnny and sally bought 4 pounds of mulch and two pounds if seedfor the garden.how many ounces of these products did they purchase?
What is true about the variable x when the variable n is a negative number?
What is the functions for chloroplast
five sixths plus one twelfths