markajohnston10476 markajohnston10476
  • 02-02-2024
  • Mathematics
contestada

Cinemark is having a summer special. If you get a membership, one-time cost is $12.50 plus $2.00 per movie that you watch. Write a linear equation that will show the cost of membership and each movie seen.

Respuesta :

Otras preguntas

In a minimum of two paragraphs, explain what was the Civil Rights Act of 1964 and why was/is it important today? You are welcome to use outside sources to help
What are some steps of farmer could take to avoid wind erosion and water erosion of farmland?​
18. How does the price of goods affect decisions to trade or not trade?
Can someone answer this
Help me answer this question please :) (Full explanation)
Sam buys 3 pounds of apples for $6. What is the unit rate?
We are really __________________ by the beauty of Phong Nha Cave.
It takes 2 5/6 spoons of chocolate syrup to make 4/6 of a gallon off chocolate milk. How many spoons of syrup would it take 1 gallon of chocolate milk
Joe and Debra are deeply interested in the well-being of the cocoa farmers they buy from. They make sure that they follow fair trade standards when buying cocoa
During cellular respiration, chemical energy is converted From