cmon3y0105 cmon3y0105
  • 01-03-2024
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 5 pounds of trail mix and 6 pounds of jelly beans, the total cost is $30. For 3 pounds of trail mix and 2 pounds of jelly beans, the total cost is $12. Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

Respuesta :

Otras preguntas

Why were Japanese Americans in Hawaii not forced to go to internment camps?
Which of the following serve as enzymes?
4x - (9 - 3x) = 8x - 1
What colors of light are combined in a television to produce thousands of different colors?
Which shows the expression below in simplified form? (6.7 × 10-4) - (3.1 × 10-7)
After making the shocking statement about crime statistics maurice stood quietly for several seconds while the information sunk in
What methods did colonists use to protest actions by parliament between 1765 and 1775?
The Latin American revolutions from 1804 to 1821 were
Which expression best represents the difference between triple a number and double a number? a. 3x - 2x b. 2x - 3x c. x3 - x2 d. x2 - x3
How does syntax affect setting?