One of Veda’s favorite things in the whole world is her grandma’s banana bread. Veda has become so obsessed with this bread that she’s using her grandma’s recipe and making it for her friends. She and her friends have tweaked the recipe so that they can make delicious banana chocolate chip muffins and banana squares, too. They’ve turned this into a side business, selling their items to local convenience stores. There’s one problem: the baked goods are best when well-ripened bananas are used. They’re often available at a reduced price. But when they’re not, Veda has to buy green bananas at full price and wait for them ripen. Here are the typical costs and selling prices for each product. Bread (per loaf) Muffins (per dozen) Squares (per dozen) Selling price $4.00 $5.00 $4.00 Variable costs 2.00 2.50 1.50 Required Veda would love to bake these items seven days a week, but availability of ripe bananas is a constraint. The following quantities of ripe bananas are required for each of the products Veda makes: banana bread requires 1.25 pounds, muffins require 1 pound, and squares require 0.75 pounds. Which product maximizes her profitability, given the constrained resource? The local convenience stores have told Veda that they can sell as many loaves of banana bread as she can supply, but they can only sell a combined 20 dozen muffins and squares. In a given production period, if Veda has 25 pounds of ripened bananas to work with, what quantities of each product should she make in order to maximize her profitability? Calculate Veda’s total contribution margin if she produces and sells at the quantities specified in part (b). Enter the relevant information into Excel and use Solver to answer parts (b) and (c) again. Are Solver’s conclusions the same as when you calculated them the first time? What other constraints might Veda consider entering into her analysis if she becomes comfortable with using Solver?