REI sells snowboards. Assume the following information relates to REI's purchases of snowboards during September. During the same month, 106 snowboards were sold. El uses a periodic inventory system.

Date Explanation Units Unit Cost Total Cost
Sept. 1 Inventory 15 $ 106 $ 1.590
Sept. 12 Purchases 46 109 5.014
Sept. 19 Purchases 54 110 5.940
Sept. 26 Purchases 21 111 2.331
Totals 136 $ 14.875
Compute the ending inventory at September 30 using FIFO, LIFO, and average-cost. (Round average cost per unit to 3 decimal places, e.g. 125.153 and final answers to 0 decimal places, e.g. 125.)

FIFO LIFO AVERAGE COST
Ending inventory ar september 30 $______ $ ________ $ ___________

Q&A Education