c8363814 c8363814
  • 02-05-2024
  • Mathematics
contestada

A cheerleader coach buys a uniform (u) and a set of pom poms for each of the 12 cheerleaders on the squad. Each set of pom poms costs $13. The cheerleader coach spends a total of $1944 for uniforms (u) and pom poms. Enter the equation that models the situation with u, the cost of 1 uniform.

Respuesta :

Otras preguntas

What is one feature of a nonprofit business that is different from a for-profit business? Nonprofits are exempt from taxes. Nonprofits use earnings to pay emplo
How was family life different for Sparta and Athens
The government of the United States borrows most of the money it needs by __________. taking loans from banks selling Treasury Bills and Treasury bonds issuing
Does anyone know how to do this?
What is 2.4 rounded to the nearest hundredth?
On mars,your weight is about 1/3 of your weight on earth.If a sixth grader weights 96 pounds on earth,about how much would be his or her weight on mars
In the novel "The Secret Garden" Which best describes Mr. Craven's main conflict in the novel? A. He knows that he is to blame for Mary's problems, but he can
Is the US bigger than Asia?
M=2 (-1, -4) slope intersect form
A student the mass of 8 cm3 block of brown sugar to be 12.9 g. What is the density of the brown sugar