noriega1270
noriega1270 noriega1270
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

Q. # 14 lease help to solve

Q 14 lease help to solve class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-07-2018
Each student pays 7.25 for lunch.
 Multiply that by 25 for the total lunch cost: 25 * 7.25 = 181.25.
 Subtract the lunch total from the total cost to find the total ticket amount:

443.75 - 181.25 = 262.50

Now divide total ticket amount by 25 students to find the cost of one ticket:

262.50 / 25 = $10.50

 The first choice is the correct answer.


Answer Link
Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 02-07-2018
Hi!

I have included an explanation in the image.

Hope this helps!
-Peredhel
Ver imagen Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

What effect did the Revenue Act of 1926 have on Americans?
this is for algebra 1 My two numbers add up to 12. Three times my first number plus twice my second number is 29. Which two numbers is she thinking of? Show yo
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
By tradition, when does the presidential campaign begin?
Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
What is the GCF of 32 and 48
Equivalent decimal are decimal that have the same value. TrueOrFalse
6.5 write in word form
What number is 10,000 less than 337,676?
What is a distinct factor in math?