helen97 helen97
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6. What is the cost for 1 marker ?

Respuesta :

abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018

you would do ...

20 ÷ 6

= $3.33

Answer Link
Skullgirl187 Skullgirl187
  • 03-09-2018
You need to find the cost of one marker. You just simply have to divide the money by the number of markers.
[tex]6 \div 20 = m[/tex]
[tex]m = 0.3[/tex]
Now to actually make it apply to the problem, you have to make sure there is a zero in the hundredths place.
So it will look like this:
[tex]m=0.30$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

how to right (8×100,000+(4×1,000)+(6×1)
Where should paychecks and distribution of payroll be recorded?
Which crops provide more than half of the calories consumed by humans?
What type of role did temples most likely play in everyday religious practice and community life?
What is a Gold-leaf electroscope used for
Write an equation of the line that has a slope of 6 and contains (1,1) in point-slope form.
In the ecological systems approach, the _______ is made up of the people and relationships that most directly influence the child's life. A. macrosyst
What value do marketing channels bring to the customer?
simplify completely 4x^2-7x+3/x^2+5x-6
How are cells in multicellular organism able to achieve homeostasis