ashlystar122 ashlystar122
  • 05-09-2018
  • Mathematics
contestada

At the farmers market, two pounds of peaches cost 4.20. How much will five pounds cost? show all of your work or explain your reasoning

Respuesta :

fureverawesome fureverawesome
  • 05-09-2018

If 2 lbs of peaches cost $4.20, then 1 lb is $2.20. $2.20 x 5 = $11. Five pounds of peaches would cost $11.

Answer Link

Otras preguntas

if square root of 405 rounded to the nearest thousandth is 20.125  how do u simplify to get to that answer, thank u.
He believed that while there is serious unemployment in our auto industry, we should not ________ foreign cars. (A) build (B) repair (C) review (D) import (E) c
how did martinique gain independence
Describe William Shakespeare in one word
What what handels full name
There are 5 red balls,6 white balls and 7 green balls in a box.If one ball is taken without looking,what is the probability that it is white?
What Is the Function of Alliteration in Literature?
Write down a sensible metric unit for measuring A) the distance from London to Paris B) the amount of water in a swimming pool
What substance is made during transcription and where does it occur
determine whether each expression is meaningful as  a real number  yes or no?   -√9