Luis ate three of the eight pieces of pizza slices. He paid $2.70 as his share of the cost. How much was the entire pizza?

Respuesta :

UNIT PRICE
—-
if 3/8 of the pizza cost a total of $2.70, divide $2.70 by 3 to find how much each slice cost.

2.7 / 3 = 0.9

This means each slice cost $0.90.

To then find the total cost of the pizza, multiply this by 8.

$0.90 x 8 = $7.20

FINAL ANSWER: $7.20

(3/8)x = $2.70

     x = $2.70 (8/3)

    x = ($2.70 · 8)/3

    x = $7.20

Answer: $7.20