shamarionb04 shamarionb04
  • 06-09-2018
  • Mathematics
contestada

At the market 2.4 pounds of peas cost 1.68 how much does one pound of peas cost?

Respuesta :

sus18
sus18 sus18
  • 06-09-2018
it think the answer would probably be 4.08
Answer Link
MaddyM03
MaddyM03 MaddyM03
  • 06-09-2018
2.4x=1.68. x= 1pound
So to get the x away from the 2.4 you must divide. And what you do to one side of the equation you must do to the other side
2.4/2.4=1 So then you would go 1.68/2.4 to calculate the cost of one pound
Answer Link

Otras preguntas

A skateboard ramp had a slope of 2/5. Which is the closest to the angle the ramp maked with the ground
Which point does not lie on the graph of ? h(x) = ^3√125-x A. (342, –6) B. (117, 2) C. (152, –3) D. (637, –8)
which of the following are polynomials and which are not polynomials? x^2/7+1 -2x^3+2x+4 x^-3+4x 6x-x^3+4x^2
find the slope M of the line in the graph below.
What factor contributed to the development of japans feudal system
a government in witch cittixens rule through elected representatives?
the monsters are due on maple street what is sallys point of view
What British law taxed printed materials
¿Tú _________ que mañana tenemos las clases de teatro? A. conoces B. sabes C. sabemos D. conociste
How many terms are in the expression shown? 2n + 5 – 3p + 4n 1 2 3 4