ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following countries was NOT a founding member of the European Coal and Steel Community? A. Belgium B. Romania C. France D. Italy
During the Shang Dynasty a 12-month calendar was developed based on the
two adjectives or descriptive phrases of James Madison
How to describe a dragons teeth ? make it as describe as possible. need it for a story plz help !!!!
in which hemisphere is south america located
Bats Devastated by Deadly Fungus The most common bat species in North America, the little brown bat, could be facing extinction because of a fungus. The fungus,
What is the relationship between the 4s in 8,444?
The standard unit for measuring mass is the gram. a. True b. False
37 The accepted value for the percent by mass of water in a hydrate is 36.0%. In a laboratory activity, a student determined the percent by mass of water in the
Belize, Guyana, Jamaica, are ll west indies country