sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equal to 54? A) 4+5(3+7) B) (4+7)+11 C) 5(4+10) or D 5(12-6)
average amount of time wind machines operate
steroids, cholesterol, and wax are all examples of?
An atom that has 13 protons in 15 neutrons is an isotope of the element
scientists once thought that the continents had formed in their current locations. Alfred wegener first published his theory of continental drift in 1915. which
If 2000 miles increased by 33%, how many miles did it increase?
i need some with this one which renaissance architect designed and built the largest dome in more than a thousands years for the cathedral of florence
4/7 = x+3/21 A) x=9 B) x=15 C) x= 33 3/4 D) x=91 - Would it be A??
Show how Carly can work out 171/2% of 240 in her head ____% of 240 is____ ____% of 240 is____ ____% of 240 is____ So 17 and a half (1/2)% of 240 is____
How MIGHT the location of the Chattahoochee River have contributed to the development of trade in Georgia? A) The natural beauty of the river continues to attra