salejandra410 salejandra410
  • 04-10-2018
  • Mathematics
contestada

Valentina purchase 200 beads for $48 to make necklaces. If she needs to buy 25 more minutes how much will she pay if she is charge the same rate ?

Respuesta :

jm3872 jm3872
  • 04-10-2018

Valentina has to pay $6 if she'd like another 25 beads.

here's the math:

200b = $48

$1 = (200/48)*b

$1 = (25/6)*b

6*$1 = 6*(25/6)*b

$6 = 25b

Answer Link

Otras preguntas

An 8 inch pizza is cut into 4 equal slices. A 10 inch pizza is cut into 6 equal slices. Which slices are larger?
What prominent sea floor feature is found in the central Atlantic Ocean?
What are the three main functions of roots?
explain the difference between 9 square units and 9 cubic unit
What factors were most important in drawing Americans to the West, both mentally physically?
Suppose an investment of $1,800 doubles in value every 7 years. How much is the investment worth after 42 years?
Community interactions include a. predation. b. competition. c. symbiosis. d. all of the above.
The early eastern European Slavic civilization at Kiev adopted the Eastern Orthodox religion, the Cyrillic alphabet, and certain styles of art and architecture
What is pie the equivalent to?
if the radius of a circle is 15 ft, what is its diameter?