sjdpdpisdjsipjd9610 sjdpdpisdjsipjd9610
  • 04-10-2018
  • Mathematics
contestada

A local grocery store, a 16 ounce bottle of apple juice cost $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce?

Respuesta :

bbansal940 bbansal940
  • 04-10-2018

answer=3.20/16=0.20 is cost per ounce

Answer Link

Otras preguntas

how did martinique gain independence
First year profits of a business were $900 . Second year profits were $1200 . What percent of the first year profits were the second year profits.
A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
What are the possible values for x in the equation 4x^2 = 64(1) x=0        (2) x=4       (3) x=4,-4      (4) x=0,4,-4
how did martinique gain independence
What area of the long bone is covered with cartilage
A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
Veronica earned $150 at work this past week in her paycheck. She wants to buy some necklaces which costs $6 each. She writes a function to model the amount of m
Why did Pres. Truman believe that political change would come to the Soviet Union?A. The failures of the Soviet Nuclear programB. The Appeal of freedom and the