mideonsembrace1837 mideonsembrace1837
  • 04-10-2018
  • Mathematics
contestada

Suppose they spent $74.95 for 5 bags. How much does one bag cost?

Respuesta :

TPS00
TPS00 TPS00
  • 04-10-2018
Total money spent = $74.95

Number of bags = 5

Cost price of each bag = $74.95 ÷ 5 = $14.99

Thus, each bag costs $14.99

Answer Link

Otras preguntas

When Juliet offer a fake apology to her father, he note that he ha been intructed by the Friar "to fall protrate here. " Explain the double meaning of Juliet’ t
PLEASE HELP For this graph, determine whether x and y are proportional. If x and y are proportional, fill in the blank with a number in simplest form.
Suppose jeff bezos deposits​ $20 million in cash into his checking account at wells fargo bank. If the reserve requirement is​ 10% and no banks hold excess​ res
Mrs. Larsen wants to get some markers for her class. She notices that they come in boxes of 8. Write an equation that shows how the total number of markers mrs.
Attached is the question
what are the styles in mitosis and meiosis​
g(x) = -2(3x + 4)(x - 1)(x – 3)^2 be a polynomial function. State the leading term, degree, and if the leading coefficient is positive or negative. I mostly und
We hid Lola’ birthday preent under the bed. The runner leading the pack i our friend Kirten. The contruction worker are building a new houe
A store owner buys sweatshirts for $16 and marks them up 20% to make a profit. The sales tax where his store is located is 7. 5%. A customer considers buying on
Select the circle containing inaccurate information that does not align with the big bang theory.