cuttiepieeeeee5862 cuttiepieeeeee5862
  • 05-10-2018
  • Mathematics
contestada

I went to the store and bought 0.89 pounds of apples. Apples cost $1.39 a pound. How much did i pay for apples?

Respuesta :

brainfoodz
brainfoodz brainfoodz
  • 05-10-2018
If you bought 0.89 pounds at $1.39 per pound, the total cost was
[tex]0.89 \times 1.39 = 1.24[/tex]
You paid $1.24 for the apples
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following equations represents a line which is parallel to the line that passes through the points below? Please help!! I will name you branliest!​
Help PLEASE I AM GOING TO FAIL MY CLASS
what is the sum of the first 12 terms of the geometric series 200+100+50+25+...
Why was the union’s capture of Vicksburg a turning point in the civil war?
Please help :3 I really need help with this
In a rainforest what might be a limiting factor for the toucan population A) lots of sunshine B) deforestation C) plenty of rain D) fertile soil
what is 8% of 1,000? URGENT!! :(
Which of the following founding fathers, buried at Granary, was the first elected Governor of Massachusetts? A. Ben Franklin B. John Hancock C. Paul Revere D. S
10. What do limnologists study?
A coin is tossed and a die is rolled. What is the probability that a tail was tossed and an even number was rolled?What is the probability that a head was tosse