Fruit -o- Rama sells dried pineapple for $0.25 per ounce.Mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy?

Respuesta :

The answer is 10.6 oz.

2.65 / 0.25 = 10.6

Hope this helps! If so, please mark brainliest!

All you have to do is divide 2.65 by .25 to get the number of ounces she bought:

[tex]\frac{2.65}{0.25}[/tex] = 10.6

Mags bought 10.6 ounces of dried pineapple. Hope that helps!


Q&A Education