Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

What is the outermost layer of the sun? photosphere corona core radiative zone chromosphere convective zone
why do mangroove tree survive in the water?
The greek word theatron forms the root for our word _____. torture tent theater scene
As trade helped spread greek culture and brought other cultures to greece, it became a ______________, or center of new ideas
answer the nearest tens of 924
which of the following occurred after coalition troops entered Kuwait
A diamond with a mass of 45 g hangs motionless from a chain. what is the upward force of the chain on the diamond?
in order to qualify for a role in a play, an actor must be taller than 64 inches but shorter than 68 inches. the inequality 64 < x < 68, where x represent
hat is the 68th term of sequence -8.6,-7.2,-5.8,-4.4,
which religion did china introduce into japan?