Respuesta :

Snuffs
Plug in the values:

a. Since d is the variable for days, you would put 3 in it's spot. 3 * 30 = 90. 90 + 75 = 165. The cost is $165.

b. Same thing as a. 1 week is seven days, so fill in d with 7. 7 * 30 is 210. 210 + 75 = 285. The cost is $285.