kiasiabragg kiasiabragg
  • 05-11-2018
  • Mathematics
contestada

8 batteries cost 10 dollars how much do 6 batteries cost

Respuesta :

cl24leeperc cl24leeperc
  • 05-11-2018

6 batteries cost $7.50 because u divide 10 by 8 and then multiply by 6

Answer Link
ajyeomans1010
ajyeomans1010 ajyeomans1010
  • 05-11-2018

6 batteries would be 7.5 dollars because I found the cost per unit by dividing the unit amount by cost. I then multiplied the cost per unit by 6 and got 7.5, with the cost per unit being 1.25.

Answer Link

Otras preguntas

At the beginning of the year Jason had $120 in his savings account each month he added $15 to his account write a equation for the amount of money A in Jason's
is 2/4 greater than 2/3
A peregrine falcon can fly 322 kilometers per hour. How many meters per hour can the falcon fly?
If 15 pies will serve 120 people, how many pies are needed for 152 people?
what is  8x8x8x7x7=using write with exponents
What is the answer for 5.89 x 105 in scientific notation
what was the purpose of hernan cortes voyage
What was the meaning of Manifest Destiny?
At the beginning of the year Jason had $120 in his savings account each month he added $15 to his account write a equation for the amount of money A in Jason's
How did Texas become part of the United States?