nancycatalan32115 nancycatalan32115
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

If a can of peaches weights one pound, what is the cost per ounce if the can costs $.80?

Respuesta :

xxqveenbxx xxqveenbxx
  • 06-11-2018
1 pound= 16 ounces
.80/16 = $0.05
Answer Link

Otras preguntas

is what a drug does to your body. O a) Irrigation b) Pharmacodynamics c) Excretion d) Pharmacokinetics
Deion is saving up to buy a new phone. He already has $95 and can save an additional $7 per week using money from his after school job. How much total money wou
PLS HELP ME Given that the universal set. U = {X : 30 ≤ X ≤ 40. X is an even number}. P = {X : X is a multiple of 4} and Q = {X : X is a number such that the su
How are all planets in the solar system similar? A. They have a gas atmosphere. B. They have a water atmosphere. C. They have a gas-surface composition. D. They
Another name of shorthand configuration isA. Nobel gas configurationB. Aubfau configurationC. Unabbreviated configurationD. None of these​
Which statement is TRUE regarding the greenhouse effect?Question 9 options: Increased levels of human-produced carbon dioxide have enhanced the greenhouse effec
Gracias a la nutrición los seres vivos logran: A. Suplir sus necesidades energéticas, es decir que obtienen la energía necesaria para realizar todas las activid
Find an equation of the line having the given slope and containing the given point. m= 4/5,(1,-8).The equation of the line is y=‽​
Can you guys what is this about
I waited for my friend. I waited till his arrival. join by suitable word