ofdvj ofdvj
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Aliyah has 24 to spend on seven pencils After buying them she had 10 How much did each pencil cost class=

Respuesta :

Creatorjojo
Creatorjojo Creatorjojo
  • 06-11-2018

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

Answer Link

Otras preguntas

What is 748833 divided by 47
How did the Cold War begin and how did the nuclear weapons make it a Cold War
what is 682 x 79 . i need answer please
which of the following is NOT a goal of the peace corps? A. training men and women B. improving understanding of foreign cultures and people C. helping others
Write complete sentences telling these people what to do Example: Fátima / cerrar la ventana Example Answer: Fátima, cierra la ventana. 1) David / hacer la
What is the greatest common factor (GCF) of 81 and 18? A. 3 B. 81 C. 9 D. 162
paraphrase for romeo and juliet act IV
Meagan bought 6 kilograms of dried blue berries of $27.which of the following is an equivalent rate?
PLEASE HELP ME PLEASE!
In a test of the effect of dampness on electric connections, 103 electric connections were tested under damp conditions and 151 were tested under dry conditions