Respuesta :

Answer:

Jennifer used $24-14=10 dollars in total.

The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.

The equation would be 10 = 5x

x = 10÷5= $2


So each pen costs $2 :)

Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~ 






10÷5
= $2 for each pen
Q&A Education