mak2500 mak2500
  • 05-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 24 ib bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound

Respuesta :

popciclecake popciclecake
  • 05-12-2018
44 cents each pound
you have to divide the price by how many pounds
Answer Link

Otras preguntas

Describe and list the contents of the dural sinuses, subdural space, and subarachnoid space.
The following are correct statements related to the Marginal Cost concepts, EXCEPT: a. Marginal Cost is the extra cost incurred by adding one extra unit of prod
Please help if you can! I’ll give you brainliest :) Good answers only! Nevin and Bruce are climbing a mountain. The mountain has two trails. One gets drasticall
Write a narrative essay where a locked box plays an important role.
Lol help quick pleaseeeeeeeeee
50 POINTS You are looking at starting a summer business mowing lawns to get started. You already need to purchase some items investing in your business. You alr
The mass of each book of an en cyclopedia is 1¾ kg. there are 20 books in the encyclopedia.find the total mass of the encyclopedia​
A line intersects the points (4, 3) and (11,-4). What is the slope of the line in simplest form? m = [?]
5. Describe a relationship between the two variables shown in this graph. Be sure to include a description that includes the whole pattern of what happens to th
Orsino recalls the moment when he fell in love with Olivia by saying that he thought she "purged the air of pestilence," making an allusion to the Elizabethan b