spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Complete the two-way frequency table below. The table shows that, of 40 students in a physical education class, 16 play football, 9 play basketball, and 4 play
A motor spins a gear with eight teeth. That gear is attached to a gear with 56 teeth. What is the gear ratio A: 10:1 B: 1:7 C: 1:8 D: 56:1
In a symphony orchestra, there are 2 vacancies for cellists only, 4 vacancies for violinists only and 4 vacancies for any of these musicians. In how many ways c
What is the difference between scalene and icicles
What is 144 in exponential form? A) 212 B) 27 C) 43 D) 122
What does Luigi Barzini mean by “the importance of spectacle” and what does he attribute it to?​
shape of distribution choices bimodal random skewed left skewed right uniform unimodal
A valid website has all of the following except A. A responsible URL address B. Balanced information C. Hidden sponsorship of the site
Buying a new car can create a financial challenge because... A) car insurance rates will decrease over time. B) car payments must become part of the budget. C
read this passage: Which excerpt from the text best shows that the passage uses a sequential pattern