TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

a cash register has $1.04 in coins. all the coins are pennies and dimes.there are 24 pennies in the cash register. Which represents the ratio of pennies to dime
what was Hammurabi purpose for writing the code of Hammurabi
when lifting or carrying a light microscope you must hold it with two hands one on the and one on the arm
which primary source document would give you insight into How the Great Chicago Fire is affected where working class families1. a letter2. newspaper account 3.
What does the constant term in the above expression represent
A 4​-ft vertical post casts a 12​-in shadow at the same time a nearby cell phone tower casts a 122​-ft shadow. How tall is the cell phone​ tower?
The graph above represents the following polynomial function. f(x) =x^3- 2x^2 -3x What are the solutions to the function? A. x = -3, x = -1, and x = 0 B.
Explain how power and work are related
what is the answer to this question.
why did the framers of the constitution insist on having federal judges be nominated instead of elected