Seudónimo Seudónimo
  • 05-02-2019
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce jar of pickles costs $3.04. What is the cost per ounce?

A) $0.17
B) $0.19
C) $0.29
D) $0.33

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 05-02-2019

Answer:

The cost per ounce is 0.19

Step-by-step explanation:

In order to find this, divide the overall cost by the amount of ounces.

3.04/16 = 0.19

Answer Link
Аноним Аноним
  • 05-02-2019
Simply divide 3.04 by 16

3.04/16=0.19

So the answer is B, $0.19
Answer Link

Otras preguntas

if f(x)=|3x-4|+2, find f (-10)
name the four southwestern states where many Mexicans lived originally or settled
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____
which inequality is equivalent to 7x-2y> 8. A) y> 7/2x+8 b) y>-2/7x+8/7 c) y <7/2x-4 d) y <-2/7x-4/7 (whats a Inequality? )
which expression is equivalent to x^4-y^4?
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
Which of the following categories includes the most distantly related organisms? (A) family (B) species (C) class (D) genus (E) order
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O
solve for x: 2x^2+4x-16+=0
1,352 pounds is what fraction short of a ton? A) 169/250             B) 77/100               C)13/20             D140/223