Dylan is going to the fair and has $35. He is going to use $5 for food. The admission is $7, and rides are $1.85 each. How many rides can he go on?
Use $35 = $12 + $1.85x.
a) 16
b) 25
c) 12
d) 3
Please help and fast.

Q&A Education