LilJessyWess
LilJessyWess LilJessyWess
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

If it’s costs 60 cents for 125 grammes. How much would 100 grammes cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Work out the cost per gram

60/125 = 0.48

It costs 0.48 cents per gram

Multiply this by 100 to get the answer:

0.48 x 100 = 48

It would cost 48 cents

✽

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 03-03-2019

Answer:

48

Step-by-step explanation:

60 cents = 125 g

12 cents = 25 g ( Divide by 5)

(12 cents = 25 g )  x 4 { To get 100 g}

48 cents = 100 g

Answer Link

Otras preguntas

what feature of the ocean basin is actually part of the continental crust?
What is the scientific word for spider? Explain how this word come to be in the English language.
when you boil water on the stove and steam will rise from the pan which is this is a true statement right as the water begins to boil
in math is -34 less than -9
what is a base in a math expression and give me an example.
you are given a cube with a length of 2.5 cm a width of 2.5 and a height of 2.5cm you place it on a scale and it's mass is 295g calculate the density
The United States offers foreign aid MOSTLY to support struggling a. socialist nations c. communist nations b. democratic nations d. none of these
If y = 2x - 3, then which of the following ordered pairs lies on the graph? (1, -1) (-3, 0) (5, 4)
87.5ml= | what is the answer
What are two other names for Santa Claus?