Respuesta :

Answer:

44 cents

Step-by-step explanation:

a unit price is how much something costs per one

if it costs 4 dollars for 9, we can do 4/9 to find the unit price

4/9=.4444444....

this to the nearest hundredth is .44 or 44 cents

Answer is 44 cents. Hope this helps!