roscast1672 roscast1672
  • 05-03-2019
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $7.25. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

Respuesta :

chubbycheeks4560 chubbycheeks4560
  • 05-03-2019

the cost per pound is 1.45 .

Answer Link
haleym0409 haleym0409
  • 13-12-2019

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What day marked the beginning of the french revolution?
A_______Consists of hardware, software,data, and users. A.Mainframe B.Node C.Mobile Device D.Computer System
What was the recurring pattern of israel during the period of the judges? use complete sentences?
Read the following passage from G.K. Chesterton’s “The Philosophy of the Schoolroom” and answer the following question. “What modern people want to be made to
Write an equation of the line that passes through the given points. (-2,8) and (1,2) (Write answer in slope-intercept form.)
Is is yes or no for each question
i need help with 3, 5, 8, and 10
1. The gerund for the verb "ir" is ___________. (1 point) iendo yendo iriendo 2. ¿En qué te sientas en el avión? (1 point) la tarjeta de embarque la aduana el a
Josh is putting money into a savings account. he starts with $550 in the savings account, and each week he adds $30 . let s represent the total amount of money
Joint tenants where one party is husband and wife