Respuesta :

0.48 cents per pound.

For this case we must find the unit cost of bananas, that is, one pound of banana. For this, we make a rule of three:

4lb -----------> $ 1.92

1lb -----------> x

Where the variable "x" represents the cost of a pound of banana.

[tex]x = \frac {1 * 1.92} {4}\\x = 0.48[/tex]

Thus, the banana pound costs $ 0.48.

If we round we have $ 0.50

ANswer:

$ 0.48