Respuesta :

Answer:

The best option is C

Step-by-step explanation:

I believe this because it is the cheapest amount of money PER PENCIL. For a it is $0.37 per pencil, for b it is $0.35 per pencil, for c it is $0.33 per pencil, and for d it is $0.40 per pencil. I did these calculations by taking the amount of money and dividing by the amount of pencils. So, for what the question asks, the answer would be C because it wants the one with the least amount of money PER PENCIL.

Q&A Education