Seudónimo Seudónimo
  • 06-05-2016
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole- wheat flour cost $6. what is the cost of 400 grams of the flour?

Respuesta :

TheBilogis
TheBilogis TheBilogis
  • 06-05-2016
As you know, 1kq=1000g

To simplify the problem, we should get the amount of money 200g of flour will cost.

So we do 5/6 (5=amount of parts off 200g and 6=the amount of money) which equal to $1.2/200g

1.2*2=$2.4

Hence 400g=$2.4
Answer Link

Otras preguntas

There is a new trend to focus on dopamine receptor sensitivity rather than on dopamine itself because
What is the purpose of the chart? A. to help Fred save money for his vacation B. to prove to Fred's mom that he eats regularly C. to show Fred's parents that
A data center needs to ensure that data is not lost at the system level in the event of a blackout. Servers must stay operable for at least an eight-hour window
HELP ME WITH THIS TO EARN BRAINLIEST!!!!!!
1. Over the past few years, there has been tremendous …………in the international marriage business. A. Growth C. grown B. Grows D. grower
The thoughts, feelings, behaviors, and experiences that occur during age regression or past life regression are Group of answer choices
Please help!!-- What is the measure of arc AT in the circle O below?
When treating a student with a language disorder, it is important to incorporate all of these principles except what
The coordinator of the vertices of the triangle are (-8,8),(-8,-4), and
the graph function f(x) is illustrated in figure below (-2,1) ,(-1,2) ,(1,2) ,(2,3) .Use the transformation techniques to graph the following functionsa) y=f(x)