lamartsnoban
lamartsnoban lamartsnoban
  • 02-08-2019
  • Mathematics
contestada

All the comic books in a store are the same price. Vera buys 3 comic books for $7.50.
What is the price of 1 comic book? (Find the unit rate)

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 02-08-2019

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

7.50 / 3 = 2.50

each comic book is $2.50

Answer Link

Otras preguntas

24 is 0.4 of what number
Which of the following is NOT true about experiencing pain during exercise? A. The motto "no pain, no gain" can be dangerous. B. You should stop exercising if
Help please!! 15 points I need the answer. FAST!
The stanford prison experiment involved male college students who volunteered to participate in a simulated prison experiment. some of the students became guard
Need help !!!!! ASAP
wich is a better buy?4 cans for $6 or 8 cans for $10​
What is the value of x in the equation? 7 1 2 x + 3 2 3 = −13 A) −1 5 6 B) −2 1 6 C) −2 2 9 D) −2 5 9
2healthy things you could do if you’re being bullied
el senor muestra su pasaporte al
Please help I’ll give you know what