2973343
2973343 2973343
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $8 per pound and cashews cost $10 per pound. How does the equation change if Tamira has $60 to spend on a mixture of almonds and cashews? How many pounds of nuts can she buy if she buys only cashews? Only almonds? A mixture of both?


Respuesta :

EgyptianNerd
EgyptianNerd EgyptianNerd
  • 02-10-2019

Answer:

5 pounds of almonds

2 pounds of cashews

Answer Link

Otras preguntas

Popular anger against Spain was ignited by
Who was the leader of Cuba in 1960?
Do people take _____ too seriously? themselves theirselves
How do you write 8.638 in word form
__________ was an art design movement between 1920 and 1939. This modern and sophisticated style was seen in art, furniture, sculpture, jewelry, and architectur
how is net worth calculated
On Friday 237 people attended film festival.there r more 446 people who attended on Saturday than Friday .liza says that a total of about 700 people attended on
In what year was the American Medical Association established? A. 1971 B. 1970 C. 1848 D. 1847
Complete the following statement. Write Sometimes,always, or never Trapezoids are _______ parallelograms.
In an experiment, the group not receiving treatment is also referred to as the __________ group.