ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

how many grams of the excess reactant are left over according to the reaction below given that you start with 10.0 g of al and 19.0 grams of o2?
a stack of 4 books weigh 5.2 pounds if each book weighs the same amount then how much does each book weigh
-9 + 8x = 7+ 4x Wth is this bro
when does john punch become the first person to be enslaved for life?
Evaluate the expression for y = -5
Covalent bonds are created by of electrons. They are between a and nonmetal. And create compounds. Back Next
sara is old and red head
My son is playing in his first piano recital this evening. I’m looking forward to (hear) .................... him (play) .....................
Eight ways students views on free speech are evolving
7. If Christopher doesn't like yellow colored foods, how does he still eat them?