banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Critics of television often suggest that executives of major television networks and movie corporations are wealthy white males who decide which programs or mov
The perimeter of a college athletic field is 100 meters and the length is 12 m more than the width. Find the length and width.
Many professional scientists believe the universe was created. true false
What is 2 more tens than 11
Identify the part of speech of the underlined word. Read the sentence. The clerk mopped his brow and spoke wearily. Which best identifies the part of speech of
help need fast!!!Scientists often work on projects for a long time and fail to see sources of error in their research. Which process allows an outside expert to
Why will central america and the caribbean have no contact with the afro eurasian world and how will this affect development in the americas?
Find the perimeter and are of each figure below
como es la narrativa de la lieratura colonial
The element N (nitrogen) is an example of a ___ 1. mixture 2.atom 3.molecule 4.compound