Jill and Erika made 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. How many quarts did they make? If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

Answer:

$32.00

Step by Step Explanation:

There are 4 quarts in a gallon

4 quarts times 4 gallons=16

16 quarts times $2.00=$32.00

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

The amount of lemonade made by Jill and Erika = 4 gallons

We will convert the amount given in gallons in to quarts.

Since, 1 gallon = 4 quarts

Therefore, 4 gallons = 4 × 4 = 16 quarts

They made total 16 quarts lemonade. and they charge $2.00 per quart.

Total cost of all lemonades = 16 × 2 = $32

They will make $32.00 if they sell it all.

Q&A Education