cesarshdbdnn cesarshdbdnn
  • 05-10-2019
  • Mathematics
contestada

Billy spent $37.99 on 12 pounds of dogfood for his pet. What is the price per pound for
the dogfood?

Respuesta :

mai1204 mai1204
  • 05-10-2019
37.99/12= 3.165
So the price per pound would be $3.17
Answer Link

Otras preguntas

Who are some female pop art painters?
You are trying to determine the freezing point for a 0.195 m baqueous solution of K₂S. How many particles does K2S dissociate into?
What is the name of this hydrocarbon? hexane O heptane O octane O pentane Mark this and return H H H H H ||||| H-C-C-C-C-C-H |||II H H H H H Save and Exit Next
In the diagram below, Θ is measured in radians. Which equation represents the relationship between the radius, r, and arc length, s? Circle O is shown. Line seg
Let f(x)=7x^5 ln(x) + 1/3 x^3 f’(x)=I’m stuck on this calculus problem. If anyone could help me work this out. I would appreciate if you showed all your steps.
Can someone look at the screenshot and help me?
which statement about world war 1 is true? A. Germany preferred to keep fighting rather than accept the terms for peace B. germany was forced to pay the allie
Pls answer fast (√3 + √11)² + (√3 - √11)²
What is the area of triangle ABC?
To counteract groupthink in a marketing team, as a manager you may decide to bring in two