loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Two ratios (fractions) that are equal to each other.
Individuals who are approximately the same age and are linked by common interests, including friends, classmates, and the 'kids in the neighborhood,' are most
In 1803, the United States bought Louisiana Territory from France. The deal, known as the Louisiana Purchase, doubled the size of the U.S. and opened a new fro
The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
The acceleration of the gravity Moon is equal to one-sixth of Earth's gravitational acceleration times. if an astronaut has a mass of 60 kg, what is the mass an
The book shows how to add and subtract binary and decimal numbers. However, other numbering systems are also very popular when dealing with computers. The octal
The belief that the U.S. should extend all the way to the Pacific Ocean because it was God's will Spoils system Harriet Tubman Manifest Destiny Dawes Act
question number 4 please help
Which two U.S. presidents were impeached?
This watery vacation spot is considered part of both California and Nevada. Name this lake