deborah87
deborah87 deborah87
  • 04-11-2019
  • Mathematics
contestada

5. Four bottles of Powerade cost $3.88. Find
the unit price of each bottle.

Give me a the work please need asap

Respuesta :

SylveraJade
SylveraJade SylveraJade
  • 04-11-2019

Answer: .97 cents

Step-by-step explanation:

$3.88 ÷ 4 bottles of Gatorade = .97 cents each

Ver imagen SylveraJade
Answer Link

Otras preguntas

The _______ of a sound wave is defined as the amount of energy passing through a unit area of the wave front in a unit of time. A. frequency B. amplitude C. int
if castel bought 6 rose bushes and 1 shrub for $36 and chelsea bought 6 rose bushes and 8 shrubs for $78 how much is the cost of one rose bush and the cost of o
What is another name for an urban legend?
How did the Arab empire affect learning, culture, and the arts of Europe?
when do the centre of gravity and center of mass of an object coincide?
How to simplify the expression: (2gh^4)^3[(-2g^4h)^3]^2
Granite lasts a long time when it is used for building in areas were please answer
In Sophocles' Antigone, what is the result for the people of Thebes of Creon's refusal to allow Polyneices to be properly buried, according to Teiresias? a. Th
How does the following poem express the beliefs of the humanist movement? Sonnet 4 from Astrophil and Stella by Sir Philip SidneyVirtue, alas, now let me take s
what are some positive things about Peer Pressure that I can include in my essay